zatlar.com - Köşe Yazarları
YAZARLAR
TÜRKÜLERİMİZ
BEKİR ZAT
1 Mayıs 2021 Cumartesi

 

TÜRKİLERİMİZ


 

“Türkülerimiz” der gelir geçeriz ama biliriz ki; o içimizi titreterek kimi zaman acı veren, kimiz zaman seller gibi coşturan, kimi zaman “ah ulan, ahh” dedirtip efkâra düşüren, kimi zaman “vah” çektiren o türkülerimizin her sesinde, sözünde hepimize düşen bir hayatın öyküsü vardır. Ve şunu çok iyi bilip anlamalıyız ki, o türküler sadece bize aittir.


Başka sahibi olmadığı için size tanıtmak istedim.

Adı üstünde:

“Türkü”..

Yani Türk’ü anlatan, Türk’ü hatırlatan, yani nameleriyle, ezgileriyle, yöresel ağızlarıyla söylenen, ama sadece Türk’e ait bir müziktir.

Yörelerimizi, törelerimizi, ağızlarımızı, kısacası Türkiye sınırları içinde kalan, hatta Türklüğün var olduğu her hayatın kültürünü nesilden nesile öyküleriyle birlikte belli kurallarıyla aktaran destansı müzik…


*

Gülerken de, ağlarken de kimi zaman yüreğimize, kimi zaman gözlerimize yaşlar akıtan bu Türkülerimizi yaşatan, ilkin buraya kadar, hatta bizden çok çok gerilere taşınması için gayret eden bilgisi olanlara, bu hayatın içinde olanlara, gözlerimize, kulaklarımıza eserler bırakanlara, ne kadar teşekkür etsek, yine de tam bir karşılık olamayacaktır.

*

Meslek hayatını TRT gibi bir kurumda, türkülerimizi kulaklarımıza taşıyanlarla birlikte, onlarla içiçe yaşayarak, türkü söyleyen duayen usta sanatçılarımızla söyleşerek, söyledikleri türkülerin hikayelerini birinci ağızdan dinleyerek eserleştiren Sayın YAŞAR ÖZÜRTÜK abimize, bir çok eserinin içerisine, #“ÖYKÜLERİYLE TÜRKÜLER” derlemesini karma bilgilerle seri kitaplar halinde “TÜRKÜ ANA”dan bugüne bizlere seslerini duyuran sesin sahiplerini, günümüzün arşivine kazandırdığı için minnet duygularıyla, teşekkür ederiz.
Önce yüreğine, sonra emek ve ellerine sağlık..
*

Bu değerli belge niteliğindeki eseri arşivlerine katmak isteyenlerin yorumları değerlendirilir.

YORUMLAR
Eklenmiş yorum bulunmamaktadır.
Ad Soyad:
E-posta:
Yorumunuz:
 
E-Posta adresimi gizle
 

Adres
: İstanbul
GSM
: +90 555 321 77 21
E-Posta